Jdi na obsah Jdi na menu
 


Appaloosa

23. 7. 2008

AppaloosaSkvrnitě zbarvení koně, k nimž appaloosa patří jsou známi už dlouho. Jeskynní malby z doby před více než 20 000 lety znázorňují podobné skvrnité koně a čínští císaři pro ně dokonce našli označení ,,nebeští koně.´´ V 18. a 19. století patřili koně appaloossa k oblíbencům evropských aristokratů. V Americe se o chov plemene nejvíce zasloužili indiáni, zejména kmen Nez Perce, žijící na území tsátu Oregon. Byl to jediný indiánský kmen opravdových odborníků na chov koní. K chovu totiž indiáni Nez Perce používali jen ty nejlepší hřebce, zatímco ostatní nechali vykleštit, aby z nich nevzešli žádní potomci.
Indiáni kmen Nez Perce byli také šikovnými obchodníky. Koně nevyužité k chovu uměli vyměnit s jinými kmeny. Postupně tak tento kmen získal odolné a rychlé koně se silnýma nohama, schopné pohybu v těžkém terénu. Jedinci se skvrnitým zbarvením se těšili největší oblibě. Indiáni je nazývali ,,PALOUSE´´, podle řeky, která protéká krajinou, kde se tito koně popásali. Později slovo v každodenním indiánském jazyce vyvinulo v ,,APPALOOSA´´.

Bohužel osud nebyl kmenu Nez Perce příznivě nakloněn, což mělo své důsledky i pro plemeno appaloosa. Indiáni se stali nepříteli Američanů a aby se zachránili, pokusili se uprchnout do Kanady. Nedošli však dále než do Montany, kde se vzdali vojákům. Koně appaloosa, smysl života a chlouba indiánů, vojáci zabavili a prodali. Byla dokonce vypsána prémie za zabíjení zaběhlých koní. Nádherní hřebci appaloosa zmizeli a jediné, co zbylo, byli silní tažní koně. Během následující generace se pak plemeno muselospokojit s prací v zápřehu, ale dnešní appaloosy už jsou o něco lehčí. Je to důsledek křížení s anglickým plnokrevníkem a quaterem. Zhruba pět desítek let byl appaloosa plemenem bzácným, ale v roce 1938 byl založen kluýb na záchranu tohoto úžasného koně.

Appaloosa

Popis: Dnešní zástupci plemene appaloosa mají mnohe z toho, čeho si na nich nejvíce cenili již indiáni kmene Nez Perce: vytrvalost, dobrou povahu a všestrannost. Kůň má kulatou silnou záď s vysoko nasazeným ocasem a tvrdými kopyty. Hlava je elegantní.

Appaloosa

Využití: U tohoto plemene existují nejrůznější pokrevní linie. Pro některé je typická rychlost, jiné se lépe hodí k některým disciplínám westernového ježdění a jiné jsou vhodné pro výcvik a skákání.

 

 

Model Laddie

Využívají se pro různá show...

dftsdgfcxc

Na westernové disciplíny....

adfd.-,

Dokonce i pro dostihy...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář