Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paint Horse

23. 7. 2008

Španělský dobrodruh Hernando Cortes se 1519 vydal na plavbu do Ameriky, aby tam hledal zlato. Na cestě jej doprovázelo 16 koní. Jedním z nich byl kůň kaštanové barvy se skvrnami na briše. Spolu s mustangy se stal základem pro chov koní Paint.

O mnoho a mnoho let později, jednoho dne roku 1960, seděla Rebeca Tyler Lockhartová v kuchyni a obvolávala známé. Najednou dostala nápad. Věděla, že se spousta lidí zajímá o koně se skvrnitou srstí, a tak ji nyní napadlo, že by mohla pořídit seznam všech takových koní a na jeho základě vytvořit asociaci sdružující zástupce tohoto plemene. Lidé Rebeccu za tento nápad pochválili, a tak se pustila do sepisování. Postupně byl celý kuchyňský stůl pokrytý papírky se jmény majitelů, takže Rebecca musela požádat kamarádky, aby jí s úřadováním pomohly. Práce šla poměrně hladce, jenže jednoho dne všechny 3 ženy onemocněly chřipkou, a tak musela Rebecca povolat další posily.

Společnými silami skupina o rok později na dostizích ve Forth Worthu založila registr pro strakaté koně. Členové týmu obvolávali všechny majitele koní Paint a zvali je k účasti na dostizích. Pár týdnů nato svolala Rebecca skupinu sedmnácti majitelů a rozhodovalo se o tom, zda by bylo možné založit nové plemeno.

Jednoho dne roku 1962 Rebecca opět seděla v kuchyni, ale tentokrát již mohla do AMERICAN PIANT STOCK HORSE ASSOCIATON, tedy sdružení koní dobytkářského rázu, zapsat prvního člena. Byl to černý hřebc s bílým zbarvením typu tobiano a jmenoval se Bandits Pinto. Do konce roku se členská základna rozrostla na 150 majitelů a 250 koní.

Od té doby se plemeno rozšířilo a v součastné době čítá asociace více než 500 000 registrovaných koní Paint. Zástupce najdeme po celém světě, ale ať už se Paint narodí v kterékoli zemi, je automaticky registrován v centrální plemenné knize v texaském Forth Worthu, kde má asociace, nyní pod jménem AMERICAN PAINT HORSE ASSOCIATION, své sídlo.

paint...

Popis: Paint má robustní kostru a dobré svaly, zato hlava je poměrně malá. Má neobyčejně dobrou povahu. Díky výhodné stavbě těla je to kůň rychlý, který umí dělat kolečka na místě. Proto se odí pro všechny disciplíny westernového jezdeckého sportu. Navíc mívá smysl pro samostatnou práci a práci s dobytkem.


American_Paint_Horse_Lovers


Využití: Paint se nejčastěji využívá jako kůň jezdecký a hodí se na všechny disciplíny westernového ježdění.

Obrázek “http://www.nationalwestern.com/nwss/horse/graphics/paint.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


Výška: Od 145 do 165 cm.

Zbarvení: Třem nejrozšířenějším zbarvením se říká TOBIANO, OVERO a OVERO. U druhu overo dále rozlišujeme následující vzory: FRAMED OVERO (rámové), SABIANO a SPLASHED WHITE (rozstříknutá bílá). Skvrny jsou bílé či barevné.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář