Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paso Fino

23. 7. 2008

http://home.zf.jcu.cz/public/departments/ksz/studium/skot/atlasHZ/images/kone/pasofino.jpg

Stejně jako většina koní pocházejí ze španělských plemen, je i paso fino elegantní kůň s hrdou a vyrovnanou povahou. Plemeno vunikla ze španělských koní, kteří se na jihoamerický kontinent dostali před 500 lety a byli potomky koní berberských a andaluských. Je možné, že v žilách plemene paso fino koluje i krev narrangasettského mimochodníka. Ve USA začal chov až v roce 1940. A od roku 1992 se členská asociace jeho chovatelů rozlostla o plných 60%. V součastnosti najdeme na celém světě více než čtvrt milionu koní paso fino.

Obrázek “http://slawik.com/gallery2/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=22876&g2_serialNumber=3” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Popis:

Paso fino je kůň neuvěřitelně krásného vzhledu, ušlechtilý, a přesto silný a vytrvalý, Malou hlavu se štčím profilem nese vysoko, hříva a ocas jsou dlouhé a hedvábně hladké. Kůň má svalnatý trup s krátkým hřbetem. Má silné nohy a velmi tvrdá kopyta. Při běžném ježdění ani nejsou zapotřebí podkovy.


Caylpso Dos

..Paso fino..

Využití

Paso fino se využívá jako skwělý jezdecký kůň k rekreační turistice i výcviku. Známé jsou výstavy, kde tyto koně závodí v různých typech chodu. Díky své všestrannosti se však plemeno využívá k řadě dalších činností, například v práci na farmách či v zápřehu. jízda na těchto koních je opravdovým požitkem, a tak je paso fino častým pomocníkem i při hipoterapii.

paso fino

Výška

Od 132 do 152 cm (obvykle kolem 140).


 

Zbarvení

Zástupci plemene paso fino se vyskytují ve většině barev, které jsou u koní běžbé. grošák, hnědák, vraník, ryzák, bělouš, palomino a plavák.

Chody

Na tomto koni je nejpozoruhodnější čtyřdobý chod, pokterém dostalo celé plemeno název, paso fino. tento chod je všem koním paso fino vrozený. Existují tři varianty, které se liší mírou sebrání:

Reprezentační paso fino

Chod s vysokým stupněm sebrání, kdy kůň jakoby tančí na místě, kladení nohou je rychléa rytmus je hezký souvislý. I když nohama pohybuje velmi rychle, kupředu postupuje jen velmi pomalu, přubližně jako u pomalé chůze.

Paso corto

Chod s rychlostípřibližně jako u středního klusu, velice pohodlný pro koně. kůň v dobré kondici se dovede takto pohybovat byz únavy cewlé hodiny. Také pro jezdce je tento chod velmi pohodlný.

Paso largo

Prodloužený krok s nejnižším stupněm sebrání a naopak nejvyšší rychlostí, přesto pro jezdce velmi pružný.

Zdroj: knížka - AMERIČTÍ KONĚ SNŮ

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář