Jdi na obsah Jdi na menu
 


Quater Horse

23. 7. 2008

Nikdo nemůže s jistotou říci, jaký má americký quater. Říká se, že je nejstarší plemeno ve Spojených státech a je potomkem koně chickasaw, jehož osadníci převzali od indiánů. Tito koně byli malého a zavalitého vzrůstu, zřejmě španělského původu. První osadníci se rádi bavili jezdeckými soutěžemi, a k nim samozřejmě potřebovali rychlé koně. Plnokrevníci, kteří se na území Ameriky dostali ještě předtím, než v Anglii vznikla plemenná kniha, se zřejmě podíleli na vzniku tohoto plemene.
Jméno Quater dostal podle délky tehdejšího závodiště, tj. čtvrt míle. Po celých Spojených státech se konaly dostihy koní, i když ne na hezkých dlouhých tratích, jak tomu bývá dnes. Spíše šlo o širé pláně u osadnických vesnic.
Soutěžili mezi sebou buď majitelé koní nebo jejich jezdci a vítězem se stal ten, kdo měl zkrátka nejrychlejšího koně. Chov Quaterů i anglických plnokrevníků postupoval na americkém kontinentě stejným tempem. Někteří plnokrevníci sloužili jako chovní koně i pro Quatery, a spousta koní na krátkou vzdálenost byla v americké plemenné knize zanesena jako plnokrevníci i přesto, že ne všechny jejich plnokrevné linie vycházejí z anglické plemenné knihy. Podle jiné teorie byl Quater vyšlechtěn mnohem později na americkém jihozápadě.
Lidé tam totiž rádi pořádali dostihy na krátké vzdálenosti a kovbojům se hodil kůň, který dovedl okamžitě zrychlovat, byl snadno ovladatelný a vhodný též pro práci s dobytkem. Možná by bylo vhodnější tehdejší Quatery označovat jako typ a nikoli za plemeno. Nicméně dnes je americký quater jako skutečné plemeno uznáván.

quater horse 1

Plemenný hřebec Quater Horse.

Popis: Hlava Quatera je malá, široká, s malýma špičatýma ušima, záď a vnitřní strana stehen jsou výrazně osvalené. Kohoutek je dobře stavěný a poskytuje dobrý základ pro sedlo. Quater má hezkou stavbu těla, je inteligentní a dobře se cvičí. Využití: Většině lidí se při zmínce o quaterech vybaví westernové ježdění, ale quater je rovněž koněm závodním. Dnes se předvádí při rodeu nebo pólu, často se využívá pro terénní i rekreační jízdy.

Sliding stop

Dnes se quater předvádí v rodeu... ( Na obraázku vidíte Sliding stop).

Zbarvení: Jsou povoleny všechny plné nesmíšené barvy, ale kůň může mít jiné zbarvení na nohou a na hlavě. Pokud má po těle nepravidelné bíle skvrny, označuje se jako Paint.

Zbarvení QH

Výška: V průměru 152 cm.

Krásná kresba

zdroj: kniha Američtí koně snů

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář