Jdi na obsah Jdi na menu
 


Shirský kůň

24. 7. 2008

Shirský kůň

 

unik

 

Toto robustní plemeno pochází z Velké Británie a pyšní se titulem největšího koně na světě.

Země původu: Velká Británie

Barva: vraník, hnědák různých odstínů a bělouš

Výška: min. 173 cm v dospělosti, v průměru 178 cm

Historie:Podíl na vzniku shirského koně má středověký Válečný kůň – Great Horse. Právě tyto koně s oblibou využívali rytíři obohaceni těžkou zbrojí. Dnešnímu shirovi se tolik nepodobal a měřil kolem 157 cm. V 16. století přestali sloužit rytířům a začali se využívat k tahu. Vliv na dnešního shira měl zejména vlámský kůň, dále i kůň fríský. Olivek Cromwell jej nazval ,,anglickým vraníkem´´  a označení ,,shire´´   získal kuli chovu ve středoanglických hrabstvích  ( tedy ,,shires´´) v Lincolnu, Leicesteru, Staffordu a Derby.

Obrázek “http://www.northeastshires.com/ben/cover.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Popis: Tento velikán váží přes tunu ( cca 1016 až 1220 kg) a dokáže utáhnou několikanásobek své váhy. Hlavu má lehce klabonosou s širokým čelem. Plece bývají šikmé – jsou tak utvářené pro dobré nasazení chomoutu. Nohy bývají čisté a pevné, zdobené bílým rousem, který si žádá pravidelnou péči.

Obrázek “http://www.sherwoodshires.nl/jos2_hengsten_2005_gras_400x372.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

 

 

Využití: Díky své síle a klidné, vyrovnané povaze je velmi oblíbeným pomocníkem v orbě a tahu. Žádání jsou tak u zemědělců a mezi podporovatele tohoto plemene patří pod pivovary. Svou učenlivost a elegantní pohyby se dokáže projevit v drezurních úlohách. Patronem tohoto plemene je sama královna Alžběta II.

Pěkné %

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář