Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tennesseeský mimochodník

23. 7. 2008

.....

V průběhu 19. století vznikaly na americkém kontinentě rozlehlé plantáže, a farmáři tak potřebovali koně, který by se dovedl pohybovat mezi plodinami, aniž byje zničil. Plantáže byly na tak obrovské, že tamní lidé museli v sedle trávit mnoho hodin. Proto měl nový kůň také nabízet pohodlné sezení. Při šlehtění koně, který by takovým požadavkům odpovídal, využili chovatelé narragasetského mimochodníka, kanadského mimochodníka, plnokrevníka, morgana,saddlebreda a amerického klusáka. Největší vliv na podobu nového plemene měl kůň jménem Black Allan. vyl to kříženec amerického klusáka a morgana a na svět přišel roku 1886. Měl se z něj stát klusák, to však ale nevyšlo, jelikož se ukázalo, že klusat neumí. Měl však poměrně zvláštní vzpůsob chůze, a ten byl naopak poměrně pohodlný pro jezdce. Tento chod se podařilo přenést i na jeho potomky. V roce 1914 vstoupil do hry další hřebec. Jmenoval se Giovanni a v žilách mu kolovala krev saddlebreda. Jeho prostřednictvím chovatelé začali plemeno zušlechťovat. V roce 1935 vznikla asociace tennesseeských mimochodníků. Na samém začátku bylo zaregistrováno jen 208 koní, ale ke konci století již počet převyšoval 350. tisíc!!!


POPIS: Hlava je velká s velkým profilem a malýma špičatýma ušima. trup je krátký a hluboký, mohutný plec je šikmá. Kůň hlavu nosí poměrně vysoko a dělá dlouhé kroky. Rychle se učí, ale zato má prudkou povahu, takže není příliš vhodný pro začínající jezdce.

VYUŽITÍ: Tennesseeský mimochodník se využívá k ježdění, obvykle s lehkou zápřaží. Díky efektivnímu vysokému chodu se hodí na vytrvalostní závody. Uplatnění nachází též i ve westrnovém ježdění a drezůře, i když klus není příliš dobrý.

VÝŠKA: V průměru 152 cm.

ZBARVENÍ: Tennesseeský mimochodník se vyskytuje ve všech barvách i skvrny jsou povoleny..

CHODY: Tennesseeský mimochodník se vyznačuje třemi zvláštními chody: flat foot walk, running walk a rocking chair canter.

- FLAT FOOT WALK: Krok s plochou akcí. Klidný, pomalý, mimochod. jedná se o čtyřdobý pohyb, při kterém zadní kopyto překračuje stejnostranné kopyto. Při každém krokuse hlava zároveň charakteristicky kývá. Rychlost se pohybuje kolem sedmi km/h. Tento chod se příliš neliší od chodu ostatních plemen, nicméně u tennesseeského mimochodníka je velmi výrazný.

- RUNNING WALK: Právě tento rychlý mimochod tennesseského mimochodníka proslavil. Je podobný pomylému mimochodu, jen rychlost je vyšší. Zadní noha překračuje asi o 30 až 50 cm stopu nohy přední. Přestože kůň leckdy dosahuje rychlosti až 25 km/h, není to pro něj příliš namáhavé a tímto tempem může běžet delší dobu i na velké vzdálenosti. Přitom se některé svaly zcela uvolní, takže kůň může například do rytmu plácat ušima nebo dokonce cvakat zuby.

- ROCKING HORSE CANTER: Kolébavý cval. Kůň je v dobrém sebrání, cval jhe vznosný, s výrazným pohybem hlavy. Oproti jiným plemenům ke tennesseeský mimochodník schopen příjemného, uvolněného cvalu, který je pro jezdce velice pohodlný..

...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář