Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak získat jezdeckou licenci?? 2.DÍL

31. 7. 2008

Kdy se přihlásit??

Na ZZJV by ses měla přihlásit s dostatečným předstihem (aspoň 1 měsíc), protože počet účastníků je omezený. Miniální počet účastníků je 6, a maximální 20. Přihlásit se je nutné prostřednictvím jezdeckého klubu, oddílu (neboli subjektu ČJF), kterého jsi členem. Klidně se můžeš přihlásit na zkoušky i z úplně jiné oblasti, než kam tvůj oddíl-subjekt patří (to znamená, že i když třeba tvůj oddíl spadá pod oblast Praha, ty můžeš klidně jet na zkoušky do západních Čech), musíšale počítat s tím, že pravdopodobně budeš platit vyšší poplatek než účastníci z domovské oblasti. Před zkouškami bys měla z oblasti nebo od pořadatele obdržet upřesňující informace (v kolik hodin se máš dostavit k prezentaco, v kolik bude zahájení zkoušek a připomenutí povinného vybavení).

Jak ZZJV probíhají??

Zahájení zkoušek bývá v 8:00 hodin, uchazečům jsou přiděleni startovní čísla (od 1 max. do 20) a hlavní zkoušející informaje uchazeče o průběhu zkoušek.Podle oficiálního časového harmonogramu by v 9:00 mělo následovat předvádění a vodění koně a drezurní úloha v pořadí uchazečů od čísla 1 až 20. Ve 14:00 pak parkur, při kterém uchazeči startují v opačném pořadí, tj. uchazeč, který jel drezurní úlohu poslední, nastupuje do parkuru jako první. Od 16:00 se píší testy, na které je určeno 45 minut, a konečně v 17:30 přichází na řadu vyhodnocení zkoušek. Tenhle harmonogram je ale jen orientační a zkušební komise ho má možnost upravit podle počtuuchazečů apod. Většinou se po přidělení čísel a informování uchazečů začíná drezurou, každý uchazeč ihned po odjetí úlohy odsedlá svého koně a následuje předvedení. Když všichni uchazeči absolvují drezuru, jede se parkur (jak už bylo uvedeno výše, v obráceném pořadí startujících). Testy se často píšou po skupinkách v mezičase posle toho, jaké má uchazečstartovní číslo (když má číslo 20, napíše si test před odjetím drezurní úlohy, pokud  má číslo 1, odjede si nejdřív drezuru a test si napíše až potom. Na závěr komise zhodnotí průběh zkoušek a uchazeče a sdělí jim výsledky.

Kdo je u zkoušek??

U zkoušek jsou přítomní minimálně tří zkoušející. Hlavní komisař informuje uchazeče, dohlíží na průběh zkoušek a časový harmonogram, je přítomný u testů, které vyhodnocuje, a vyhlašuje celkové výsledky zkoušek. Další dva zkoušející hodnotí drezurní úlohu, předvedení koně a parkur.

Co je potřeba s sebou??

Uchazeč má možnost vzít si na zkoušky jiného koně na drezurní část a jiného koně na parkur. Oblečení jezdce a výstroj jezdce a koně se řídí skokovými pravidly. Dál si uchazeč zajistí čtenáře drezurní úlohy a na testy si sebou vezme psací potřeby. Ideální je, pokud máš možnost přijet s koníkem do místa konání zkoušek alespoň denním předstihem a seznámit se s novým prostředím. Někteří pořadatelé dělají před zkouškami i několika denní soustředění pro adepty na ZZJV, na kterém má kůň i jezdec možnost vyzkoušet si jednotlivé disciplíny v prostředí, kde se bude zkouška skládat, a pod dohledem trenéra své výkony ještě dohladit. Stejně tak se pořádají i semináře k teoretické části zkoušek.

A co na sebe??

Předepsané vybavení koně a jezdce: Úbor musí být konkrétní, čistý a upravený. Jezdec musí mít vysoké jezdecké boty nebo kožené chapsy a perka černé barvy napodobující vysokou jezdeckou botu. Kalhotx jsou předepsané bílé nebo světle béžové, kosile bílé nebo světlé barvy buď s bílým límečkem (pak je to povinná vázanka), nebo s bílým stojáčkem (v tom případě není vázanka potřeba) a jezdecké sako (černé,tmavě modré, červené). Povinná je jezdecká přilba ( pro děti a juniory s tříbodovým uchycením!!!) Bezpečnostní vesta je  povolená, rukavice jsou  doporučeny. Postrojení koní musí být v perfektním stavu, nepoškozené. Sedlo se používá skokové nebo univerzální. Uždění je povolené libovolné, včetně fugy a hackmore. Pomocné a vyvazovací otěže nejsou povoleny s výjimkou kroužkového martingalu pevný. Kamaše, zvony a okopávací kryt jsou povolené. Bičík může mít maximálně 75 cm. Povolené jsou ostruhy z libovolného materiálu, dřík musí směrovat přímo vzad, vodorovně nebo šikmo dolů ze středu ostruhy. Pokud jsou opatřeny kolečkem musejí se volně otáčet.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář